Thodex Kripto Paralarda Fork Nedir?

Kripto para marketi alakalı en fazla gündeme gelen konulardan birisi de fork kavramıdır. Fork, Türkçe karşılığı “çatallanma” olup bir ağdaki kullanıcıların ileriye dönük yoldaki fikir ayrılıklarından dolayı ortaya çıkar. Bu gibi fikir ayrılıkları sonrası oluşan çatallanmalarda birkaç farklı tip bulunur. Bunlar soft forks (yumuşak çatallanma), hard forks (sert çatallanma) ve contentious hard forks (çekişmeli çatallanma)’dır. Bu çatallanmalar kimi zaman yeni kripto para birimlerinin ortaya çıkmasını sağlasa da her zaman aynı sonucu doğurmayabilir.

Thodex Kripto para ATM ağlar üzerinden çalışır ve bu ağlar fikir birliği ile ilerler. Yani herkesin ağdaki çalışmaları etkileyen değişiklikler üzerinde hem fikir olması gerekir. Bu olmadığında ise çatallanmalar ortaya çıkabilir. Bir kripto para kart paranın neden çatallandığına gelecek olursak; çoğu kripto para açık kaynaklıdır. Dolayısıyla kripto paranın nasıl gelişeceğini, nasıl seviye kat etmesi gerektiğini kontrol edin bir kişi veya kişiler yoktur. Bu kimi zaman işleri zorlaştırır. Çünkü ilk olarak hangi sorunların çözüleceğini belirlemekte zorluk olur. Madenciler bir bloğu aynı anda çözerse neler yapılması gerektiği net değildir ya da kripto paranın kurulmuş olduğu ağ saldırıya uğrarsa ne olacağı net değildir. Bu gibi nedenler çatallanmaya neden olabilir. Çalışma zincirinin altında bulunan kurallarda değişiklikler yapılması gerekebilir. Fakat tüm çatallanmalar da aynı şekilde olmayabilir. 

Thodex- Kripto Fork Zararlı Mıdır?

Thodex Soft fork, zaman içinde platform kullanıcılarının yazılım sisteminde upgrade etmesine fırsat tanır. Geriye doğru da uyumlu olduğu için çoğu şey aynı kalır. Dolayısıyla kripto para topluluğu hala bir arada kalmaya devam eder. Fakat hard fork’da blok zincirinde geriye doğru uyumlu olmayan değişiklikler olur. Katılımların sürdürülebilmesi, ağdaki herkesin sistemlerini en güncel yazılıma yükseltmeleri gerekir. Yükseltme işlemini yapmayanlar ağa katılamazlar. Eğer eski sürümde yeteri kadar üye kaldı, yeni sürümde de yeteri kadar üye geçişi olduysa artık bu kripto paranın iki sürümü piyasada yer almaktadır. Sert çatallanmaların kimisi planlı iken kimisi çekişmeden kaynaklı plansızdır. Sert Fork ani zararlara neden olabilir ve bunu kestirmek güçtü. Nedeni belirsizlik yaratmasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir